Међуокружна смотра дечјих фолклорних ансамбала и изворних група Пчињског и Јабланичког округа

Неговање народне традиције кроз фолклорне игре и песме важно је за очување идентитета и интегритета сваког народа. Кроз игру и песму провлаче се обичаји из различитих делова наше земље. Зато је смотра фолклорних ансамбала и изворних група Пчињског и Јабланичког округа једна од активности Народног универзитета.

Окружну смотру дечјих фолклорних ансамбала и изворних група Пчињског и Јабланичког округа Народни универзитет је први пут организовао 2006. године и од тада се традиционално, сваке године одржава ова смотра.

На смотри учествују сви фолкорни ансамбли Пчињског и Јабланичког округа. Према пропозицијама фолклорни ансамбли се представљају у две категорије и то:
1. Изворни фолклор
- ученици од I до IV разреда и
- ученици од V до VIII разреда
2. Кореографисани фолклор.
- ученици од I до IV разреда и
- ученици од V до VIII разреда

Победник из категорији изворног фолклора одлази у Баточини где се организује смотра дечијег изворног фолклора, а победник из категорије кореографисаног фолклора одлази у Ваљево на смотри дечијих кореографисаних фолклора.