КЊИЖЕВНА КОЛОНИЈА ВРАЊЕ 2023

децембар 4, 2023

Од уторка, 5. децембра 2023. Почиње девета Књижевна колонијакоја од ове године има међународни карактер.

Књижевну колонију од 2014. године организује ЈУ Народни универзитетВрање, а покровитељ је град Врање. Ове године Колонију су подржали Институт за италијанску културу Београд, удружење „Данте Алигијери“ Врање и Друштво новосадских књижевника (ДНК).

Академик Горан Петровић на Дан Установе, отвориће девету Књижевну колонију, која од ове године постаје интернационална књижевна манифестација.

5. децембра 2023, од 19 сати у Свечаној сали Гимназије пред врањском публиком са њим ће о његовом књижевном раду разговарати проф. др Александар Јерков.

Другог дана колоније гостује Урош Петровић. Урош Петровић пише књиге за децу и младе које померају границе у савременој српској литератури. Почев од збирки прича – мозгалица и романа у загонеткама до фантастичних приповести, дела овог аутора јесу оригиналне пустоловине које награђују читаоце.

Истогдана су и интерактивне радионице са основцима и средњошколцима које ће водити Горан Петровић и Урош Петровић.

У четвртак 07.12.2023. год гости књижевне колоније су стари знанци, писци за децу Мирослав Кокошар и Тоде Николетић који су пре пет година одушевили најмлађу али и старију читалачку публику у Врању.

У петак је промоција антологије Нови духовни мост Нови Сад Бари – „Nuovo ponte dell ospirito“ Novi Sad – Bari“ уз учешће песника : Mila Mihajlović, Rim,  Marta Maria Camporeale, BariGirma Mancini, Bari, SunčicaRadulovićTorbica, Novi Sad,SelimirRadulović, Novi Sad,  NenadŠaponja, Novi Sad ,PericaMilutin, Novi Sad.

Колонија се завршава 11.12.2023. год гостовањем проф. др Славице Гароње из чијег књижевног опуса издвајамо књигу Из сна у сан : дневник Ленке Дунђерски, роман Шапати Мале Влашке (награђен на градом Радован Бели Марковић),  приче Селена или приче из зелене кутије (СКЗ, 2022), а онда и приређене књиге (Милица Јанковић, Клара Скерлић), Црвенокоса богиња.

Књижевне вечери се одржавају у Свечаној сали Гимназије, а интерактивне радионице у Галерији ЈУ Народни универзитет и у сали периодике Библиотеке.